Jaunumi

Sabiedrībā zināmas personas, ministriju pārstāvji kopā ar Pasaules Dabas Fondu piedalās unikālā projekta “Par tīrām upēm!” zemūdenes ekspedīcijā

Jau trešo gadu pēc kārtas, laika periodā no pavasara līdz rudens sākumam tiek organizētas dažādas projekta “Par tīrām upēm!” aktivitātes, ko 2021. gadā aizsāka minerālūdens zīmols Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu, ar mērķi iesaistīties un ilgtermiņā rūpēties par Latvijas upju ekosistēmu atjaunošanu un uzlabošanu. Projekta ietvaros arvien tiek meklēti jauni veidi, kā iesaistīt sabiedrību problēmas risināšana un piesaistīt uzmanību kritiskajam stāvoklim, kādā atrodas Latvijas upju ūdens ekoloģiskā kvalitāte un bioloģiskā daudzveidība. Tieši tāpēc, 19. jūnijā Slokas dolomīta karjerā tika rīkota pirmā zemūdens ekspedīcija, lai padziļinātāk ielūkotos mūsu ūdenstilpju "iekšpusē”.


Zemūdens pasaules izzināšanas ekspedīcijā kopā ar Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras saldūdens programmas vadītāju Magdu Jentgenu piedalījās Zemkopības ministrs Didzis Šmits, Vides aizsardzības reģionālās attīstības ministrijas Ūdens resursu nodaļas projekta koordinatore Laura Jukāme-Ķerus, Pasaules Dabas Fonda vadītājs Jānis Rozītis, Life GoodWater IP projekta administratīvais vadītājs Jānis Šīre, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas vadītājs Uldis Hmieļevskis, kā arī projekta “Par tīrām upēm!” vēstnese – satura veidotāja un dabas entuziaste Sibilla Šlēgelmilha. Kā arī, lai veicinātu sabiedrības līdzdalību un iespēju iesaistīties projektā, sociālo tīklu konkursā tika izspēlēta iespēja pieciem cilvēkiem pievienoties niršanas pasākumā. 

Projekta ilgtermiņa mērķis ir izglītot sabiedrību par kritiski zemo upju ekoloģisko stāvokli un veidiem, kā kopīgi situāciju var uzlabot un kāpēc gan mākslīgi veidotu, gan dabīgi veidotu upju aizsprostu nojaukšana vai pārbūve ir vitāli nepieciešama. “Mangaļi” un Pasaules Dabas Fonda ekspertu kopīgi veiktajā pētījumā atklājās, ka no aptuveni 12 500 Latvijas upju, tikai trešdaļa (33%) ir augstvērtīgā ekoloģiskajā kvalitātē un viens no būtiskajiem upju ekosistēmas apdraudējumiem ir dažādu veidu aizsprosti, kas veidojas gan dabiskā, gan mākslīgi izveidotā ceļā.

“Lai aktualizētu ūdens piesārņojuma un aizsardzības jautājumus starp dažādām sabiedrības grupām, nolēmām iet šo radoši izglītojušo ceļu un rīkot niršanas pasākumu. Šis pasākums ir apliecinājums tam, ka mums kā tautai rūp mūsu zemes vērtības – daba, ūdens, zeme – vērtības, kas vieno mūs! Šis pasākums man ir dubultsvinības – darot to, ko mīlu un par, ko sirds deg, reizē arī atzīmēju savu dzimšanas dienu. Vislabākā dāvana ir šī unikālā iespēja, beidzot dažādām iesaistītajām pusēm tikties savā starpā un pašiem ar savām acīm redzēt, kas tad tieši notiek zem mūsu ūdens virsmas. Mana karjera ūdens aizsardzībā sākās ar aizrautību par zemūdens pasauli, tāpēc es vienmēr esmu gribējusi to arī parādīt pēc iespējas lielākai auditorijai – gan sabiedrībai, gan medijiem, gan politiķiem. Es ticu, ka šī pasākuma rezultātā starpnozaru sadarbība pastiprināsies un dažādi būtiski ūdens aizsardzības jautājumi tiks aktualizēti gan iedzīvotāju starpā, gan politiķu dienas kārtībā,” komentē Magda Jentgena, Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja.

“Ne velti Latvijas upes mēdz dēvēt par vienu no lielākajām mūsu zemes bagātībām – tās zemūdens pasaule ir piepildīta ar neaprakstāmu dzīvo būtņu daudzveidību un skaistumu, ko mēs ikdienā neredzam un par maz novērtējam. Esmu ļoti priecīga, ka šogad projekta “Par tīrām upēm!” mums izdevies atrast netradicionālus veidus, kā vērst uzmanību, izglītot sabiedrību par Latvijas upju kritisko situāciju, kopīgi diskutēt un aktualizēt ūdens aizsardzības jautājumus," komentē Estere Ermale, minerālūdens Mangaļi” zīmola vadītāja.

“Šī bija mana niršanas pirmā pieredze, kuras laikā izjutu ļoti daudz emociju. Pārsvarā tas bija satraukums un bailes, jo ūdens ir mana vislielākā fobija. Vēl jo vairāk – atrasties zem tā! Sākumā likās, ka nekas neizdosies, bet man paveicās ar instruktoru, jo viņš spēja mani nomierināt, izskaidrot, pielāgoties un iedot man fantastisku pirmo pieredzi niršanā. Nenoliedzami zemūdens pasaule ir īpaša un man ir neizsakāmi liels prieks un pateicība, ka šis sapnis beidzot tika piepildīts,’’ saka Sibilla Šlēgelmilha, satura veidotāja un dabas entuziaste, projekta “Par tīrām upēm!” vēstnese.


Šogad, projekta trešajā norises gadā, jūlijā, plānots pārbūvēt Sveķupes caurteku Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kuras augštecē atrodamas vērtīgas taimiņa nārsta teritorijas, un nojaukt Bejas dambi uz Alūksnes upes, kurā patlaban nenotiek nekāda veida saimnieciskā darbība. Aizsprostam nav ne funkcionāla, ne finansiāla pamata, taču pēc tā likvidēšanas tiks nodrošināta barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanās.

 

Jaunākā informācija:

www.partiramupem.lv

www.facebook.com/MineraludensMangali/

www.instagram.com/mangali_udens/

 
 

Dalīties:

Vairāk

Toms Grēviņš iepazīst dabai draudzīgu aktīvo atpūtu Lasīt vairāk

Toms Grēviņš iepazīst dabai draudzīgu aktīvo atpūtu

Projekta “Par tīrām upēm!” vēstnešu pulku papildinājis arī TV un radio personība Toms Grēviņš. Viņš kopā ar minerālūdens zīmolu “Mangaļi” un Pasaules Dabas fondu aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kurš pamanījis uz vietējām upēm jebkāda veida aizsprostu, kas apgrūtina vai traucē upes tecējumu, ziņot par to mājaslapā www.partiramupem.lv.

Grupa Carnival Youth aicina uz dabai draudzīgu atpūtu pie ūdens Lasīt vairāk

Grupa Carnival Youth aicina uz dabai draudzīgu atpūtu pie ūdens

Grupas “Carnival Youth” puiši šovasar iesaistījušies minerālūdens zīmola “Mangaļi” iniciatīvā “Par tīrām upēm!” un aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju izturēties atbildīgi, uzturoties un atpūšoties ūdens tuvumā. Aicinājums ir arī ziņot par pamanītiem jebkāda veida aizsprostiem, kas apgrūtina vai traucē upes tecējumu, dodoties uz mājaslapu www.partiramupem.lv.