Jaunumi

Sabiedrībā zināmas personas, ministriju pārstāvji kopā ar Pasaules Dabas Fondu piedalās unikālā projekta “Par tīrām upēm!” zemūdenes ekspedīcijā

Jau trešo gadu pēc kārtas, laika periodā no pavasara līdz rudens sākumam tiek organizētas dažādas projekta “Par tīrām upēm!” aktivitātes, ko 2021. gadā aizsāka minerālūdens zīmols Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu, ar mērķi iesaistīties un ilgtermiņā rūpēties par Latvijas upju ekosistēmu atjaunošanu un uzlabošanu. Projekta ietvaros arvien tiek meklēti jauni veidi, kā iesaistīt sabiedrību problēmas risināšana un piesaistīt uzmanību kritiskajam stāvoklim, kādā atrodas Latvijas upju ūdens ekoloģiskā kvalitāte un bioloģiskā daudzveidība. Tieši tāpēc, 19. jūnijā Slokas dolomīta karjerā tika rīkota pirmā zemūdens ekspedīcija, lai padziļinātāk ielūkotos mūsu ūdenstilpju "iekšpusē”.


Zemūdens pasaules izzināšanas ekspedīcijā kopā ar Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras saldūdens programmas vadītāju Magdu Jentgenu piedalījās Zemkopības ministrs Didzis Šmits, Vides aizsardzības reģionālās attīstības ministrijas Ūdens resursu nodaļas projekta koordinatore Laura Jukāme-Ķerus, Pasaules Dabas Fonda vadītājs Jānis Rozītis, Life GoodWater IP projekta administratīvais vadītājs Jānis Šīre, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas vadītājs Uldis Hmieļevskis, kā arī projekta “Par tīrām upēm!” vēstnese – satura veidotāja un dabas entuziaste Sibilla Šlēgelmilha. Kā arī, lai veicinātu sabiedrības līdzdalību un iespēju iesaistīties projektā, sociālo tīklu konkursā tika izspēlēta iespēja pieciem cilvēkiem pievienoties niršanas pasākumā. 

Projekta ilgtermiņa mērķis ir izglītot sabiedrību par kritiski zemo upju ekoloģisko stāvokli un veidiem, kā kopīgi situāciju var uzlabot un kāpēc gan mākslīgi veidotu, gan dabīgi veidotu upju aizsprostu nojaukšana vai pārbūve ir vitāli nepieciešama. “Mangaļi” un Pasaules Dabas Fonda ekspertu kopīgi veiktajā pētījumā atklājās, ka no aptuveni 12 500 Latvijas upju, tikai trešdaļa (33%) ir augstvērtīgā ekoloģiskajā kvalitātē un viens no būtiskajiem upju ekosistēmas apdraudējumiem ir dažādu veidu aizsprosti, kas veidojas gan dabiskā, gan mākslīgi izveidotā ceļā.

“Lai aktualizētu ūdens piesārņojuma un aizsardzības jautājumus starp dažādām sabiedrības grupām, nolēmām iet šo radoši izglītojušo ceļu un rīkot niršanas pasākumu. Šis pasākums ir apliecinājums tam, ka mums kā tautai rūp mūsu zemes vērtības – daba, ūdens, zeme – vērtības, kas vieno mūs! Šis pasākums man ir dubultsvinības – darot to, ko mīlu un par, ko sirds deg, reizē arī atzīmēju savu dzimšanas dienu. Vislabākā dāvana ir šī unikālā iespēja, beidzot dažādām iesaistītajām pusēm tikties savā starpā un pašiem ar savām acīm redzēt, kas tad tieši notiek zem mūsu ūdens virsmas. Mana karjera ūdens aizsardzībā sākās ar aizrautību par zemūdens pasauli, tāpēc es vienmēr esmu gribējusi to arī parādīt pēc iespējas lielākai auditorijai – gan sabiedrībai, gan medijiem, gan politiķiem. Es ticu, ka šī pasākuma rezultātā starpnozaru sadarbība pastiprināsies un dažādi būtiski ūdens aizsardzības jautājumi tiks aktualizēti gan iedzīvotāju starpā, gan politiķu dienas kārtībā,” komentē Magda Jentgena, Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja.

“Ne velti Latvijas upes mēdz dēvēt par vienu no lielākajām mūsu zemes bagātībām – tās zemūdens pasaule ir piepildīta ar neaprakstāmu dzīvo būtņu daudzveidību un skaistumu, ko mēs ikdienā neredzam un par maz novērtējam. Esmu ļoti priecīga, ka šogad projekta “Par tīrām upēm!” mums izdevies atrast netradicionālus veidus, kā vērst uzmanību, izglītot sabiedrību par Latvijas upju kritisko situāciju, kopīgi diskutēt un aktualizēt ūdens aizsardzības jautājumus," komentē Estere Ermale, minerālūdens Mangaļi” zīmola vadītāja.

“Šī bija mana niršanas pirmā pieredze, kuras laikā izjutu ļoti daudz emociju. Pārsvarā tas bija satraukums un bailes, jo ūdens ir mana vislielākā fobija. Vēl jo vairāk – atrasties zem tā! Sākumā likās, ka nekas neizdosies, bet man paveicās ar instruktoru, jo viņš spēja mani nomierināt, izskaidrot, pielāgoties un iedot man fantastisku pirmo pieredzi niršanā. Nenoliedzami zemūdens pasaule ir īpaša un man ir neizsakāmi liels prieks un pateicība, ka šis sapnis beidzot tika piepildīts,’’ saka Sibilla Šlēgelmilha, satura veidotāja un dabas entuziaste, projekta “Par tīrām upēm!” vēstnese.


Šogad, projekta trešajā norises gadā, jūlijā, plānots pārbūvēt Sveķupes caurteku Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kuras augštecē atrodamas vērtīgas taimiņa nārsta teritorijas, un nojaukt Bejas dambi uz Alūksnes upes, kurā patlaban nenotiek nekāda veida saimnieciskā darbība. Aizsprostam nav ne funkcionāla, ne finansiāla pamata, taču pēc tā likvidēšanas tiks nodrošināta barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanās.

 

Jaunākā informācija:

www.partiramupem.lv

www.facebook.com/MineraludensMangali/

www.instagram.com/mangali_udens/

 
 

Dalīties:

Vairāk

Noslēdzies projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiena cikls “Gar tīrām upēm ar Ezīti”: trešajā pārgājienā dalībniekiem bija vienreizēja iespēja doties aplūkot Bejas dambi, ko projekta ietvaros nojauc Lasīt vairāk

Noslēdzies projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiena cikls “Gar tīrām upēm ar Ezīti”: trešajā pārgājienā dalībniekiem bija vienreizēja iespēja doties aplūkot Bejas dambi, ko projekta ietvaros nojauc

Pagājušo sestdien, 30. septembrī, norisinājās projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens. Dalībniekiem bija unikāla iespēja doties gandrīz 14 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Kā iepriekš tika minēts, tad šis pārgājiena posms bija īpašs ar to, ka Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos. Izrādītā interese par pārgājienu bija salīdzinoši liela – kopā piedalījās 30 dabas entuziasti.

Uzsākta iniciatīva “Par tīrām upēm!” Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai Lasīt vairāk

Uzsākta iniciatīva “Par tīrām upēm!” Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai

Tikai trešdaļa (33%) Latvijas upju ir augstā un labā ekoloģiskajā kvalitātē , tāpēc dabīgā minerālūdens zīmols Mangaļi ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu uzsāk ilgtermiņa projektu “Par tīrām upēm!”, kurā rūpēsies par Latvijas upju tīrības un tecējuma uzlabošanu. Projekta sākumā tiks iegūta informācija par dabīgi vai mākslīgi izveidotiem aizsprostiem Latvijas upēs, un veikts vides pētījums ar Pasaules Dabas Fonda ekspertu iesaisti, lai izvērtētu šo aizsprostu ietekmi uz dabu. Latvijas upju ekosistēmas uzlabošana plānota vairāku gadu garumā, taču upju izpētes un sabiedrības izglītošanas posms tiek uzsākts jau šogad.