Jaunumi

10 draudzīgi ieteikumi, talkojot upju tuvumā

 

10 draudzīgi ieteikumi, talkojot upju tuvumā

 

Jau šo sestdien, 22. aprīlī, visā Latvijā notiks “Lielā Talka”, kuras ietvaros ikvienā pilsētā, novadā, mājā un sētā par apkārtējās vides sakopšanu rūpēsies ikviens no mums. Projekts “Par tīrām upēm!”, ko īsteno minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu jau trešo gadu turpina rūpēties par Latvijas upju ekosistēmas atjaunošanu un uzlabošanu, un aicina ikvienu talkotāju neaizmirst par apkārtnes sakopšanu arī upju tuvumā, un dalās ar 10 vērtīgiem padomiem, kā to pareizi darīt.

Pēdējo gadsimtu laikā cilvēku darbību rezultātā ir būtiski mainījušās upju ekosistēmas un ietekmēts dabiskais tecējums. Lai gan dabiskā veidā upes bieži ir spējīgas pašas sevi attīrīt un uzturēt labā stāvoklī, taču, kad tās ir mākslīgi pārveidotas, tām ir nepieciešama cilvēku palīdzība. Talkojot pie upēm, ir jāsaprot, ka problēma, ko redzam vienā vietā, iespējams ir radusies jau daudzus kilometrus iepriekš. Tāpat arī, ja izmainām kaut ko upē, savā īpašuma teritorijā – tas var ietekmēt upes tecējumu krietnu gabalu uz priekšu.

 

Ja esat izvēlējušies talkot upē, darbi varētu būt dažādi, piemēram, atbrīvot upi no lielu koku sanesumiem, vai kāda mazāka šķēršļa, lai uzlabotu upes tecējumu. Vai arī, lai atjaunotu dzīvotnes dažādām sugām, vai iespējams esat izvēlējušies uzsākt cīņu ar kādu invazīvu sugu, kas agresīvi izplešas gar upes krastiem. Katram šim darbam ir sava specifika un lietas, kas ir jāņem vērā:

 

  1. Plānojot upes sakopšanas un atjaunošanas talku visnotaļ svarīga ir vieta un laiks – pirms darbu sākšanas, nepieciešams pārbaudīt zemes īpašuma tiesības! Ja talkošanas darbi ir paredzēti jums nepiederošā īpašumā, tos ir nepieciešams saskaņot ar zemes īpašniekiem. 
  1. Pirms sāciet talkot pie upes – pārliecinieties, vai ar savu rīcību, negatīvā veidā neietekmēsiet upi lejpus. Bieži vien neskatāmies uz upēm kopumā, bet tikai uz posmu, ko redzam savā īpašumā, bet tas nenozīmē, ka tam nebūs plašāka ietekme. 
  2. Atcerieties – ja kaut ko izvelciet ārā no ūdens, neatstājiet to krastā, bet gan izmetiet atkritumiem paredzētā vietā.  
  1. Pievērsiet uzmanību – aprīlis līdz jūlijs ir putnu ligzdošanas periods, tāpēc jāatturas no skaļas darba tehnikas izmantošanas! 
  2. Atbrīvojiet upi no sanestajiem kokiem atbildīgi! Ja talkojiet savā teritorijā, tad izceltos kokus no upes, krastos var atstāt savā īpašumā, bet, ja cita cilvēka īpašumā, tad bez saskaņošanas tos nevar tur atstāt. 
  3. Atbrīvojot upi no kokiem, jāatceras, ka ne visi sanestie koki upē ir slikti. Kamēr koki neveido šķēršļus ūdens plūsmai, tie kalpo kā dzīvotnes un slēpņi daudzām sugām upēs, un līdz ar to spēlē būtisku lomu ekosistēmas uzturēšanā.
  4. Ja upes posms ir pārāk vienveidīgs, ikviens no mums var veidot dzīvotnes, lai uzlabotu apstākļus ūdens radībām, kā, piemēram, ievieto ūdenī lielāku akmeni! Citos gadījumos pat ir nepieciešams ievietot papildus kokus upē, lai veidotu vairākus līkumus upes posmā un ieviestu daudzveidību.
  5. Ja vēlaties palīdzēt ierobežot kādu invazīvu sugu, kā, piemēram, puķu sprigani, kas bieži vien aug upju tuvumā, tad ir pāris svarīgas lietas ko ņemt vērā. Viens ir tas, ko darām ar augiem, kad tie ir izrauti? – invazīvu sugu augus noteikti nevar atstāt krastā, vai izmest mājas kompostā, jo šādā veidā varam nogādāt sēklas jaunās vietās un pat pasliktināt situāciju. Šajos gadījumos ir svarīgi augus ielikt atkritumu maisos un izmest tos tiem paredzētajos konteineros. Invazīvās sugas arī ir optimālāk ravēt pirms ir izveidojušās sēklas (puķe spriganei konkrēti tas ir ap jūlija vidu). Lai iepazītos tuvāk ar to kas tieši ir invazīvās sugas, un kādas tās ir pie mums Latvijā var apskatīt Dabas Aizsardzības Pārvaldes mājaslapu - https://www.daba.gov.lv/lv/invazivas-sugas
  6. Ejot dabā, sekojiet principam – ko atnesi, to arī aiznes! Dodoties pārgājienā vai pastaigā gar upi, bieži varam ieraudzīt dažādus atkritumus gan upē, gan tās krastos. Svarīgi atcerēties, ka no ūdens izvilktos atkritumus, kā arī visus pārējos nepieciešams izmest vietā, kas ir paredzēta atkritumiem. Nepietiek ar to, ka tie tiek nolikti krastā, jo tādējādi tie var nonākt atpakaļ ūdenī. Tāpēc, nesīsim mājās visu, ko esam paņēmuši līdzi uz talku. 
  7. Ejot dabā, atcerieties, ka upes tuvumā, nedrīkst izmantot ķīmiskas vielas kā, piemēram, ziepes, trauku mazgājamos līdzekļus, kā arī kosmētiku! 

 

 

 

Jaunākā informācija:

www.facebook.com/MineraludensMangali/ 
www.instagram.com/mangali_udens/

  

Dalīties:

Vairāk

 Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm - projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtā gada ietvaros plāno nojaukt vienu no tām Lasīt vairāk

Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm - projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtā gada ietvaros plāno nojaukt vienu no tām

Piektdien, 23. februārī, Dabas aizsardzības pārvaldes telpās Siguldā oficiāli tika atklāts minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonda upju ekosistēmu atjaunošanas iniciatīvas ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtais darbības gads Open Rivers Programme finansētā projekta ’’Nepārvaramo caurteku kartēšana ekoloģiski augsti prioritārajā Gaujas baseinā’’ noslēguma pasākuma ietvaros. Pasākuma laikā tika pievērsta uzmanība Latvijas upju ūdens kvalitātei un to ekosistēmu atjaunošanai. Pārstāvji kopā ar zinātniekiem prezentēja aktuālos Gaujas baseina kartēšanas rezultātus, kuros tika identificētas 98 problemātiskas caurtekas, no kurām 20 tiek izvirzītas pārbūvei tuvāko gadu laikā. Pirmo no tām plāno pārbūvēt projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ietvaros jau šogad. Kā arī pasākumā savu atbalstu projektam ieradās izrādīt projekta lieldraugs, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, ar kuru pagājušajā gadā tika uzsākta sadarbība.

Unikāla iespēja pievienoties projekta “Par tīrām upēm!” noslēdzošajā pārgājienā gar Bejas dambi, kurš projekta ietvaros tiek nojaukts_copy Lasīt vairāk

Unikāla iespēja pievienoties projekta “Par tīrām upēm!” noslēdzošajā pārgājienā gar Bejas dambi, kurš projekta ietvaros tiek nojaukts

Minerālūdens zīmols “Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds šogad projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros kopā ar kafejnīcu tīkla “Ezītis Miglā” atbalstu organizē izglītojoši aktīvu bezmaksas pārgājienu ciklu “Gar tīrām upēm ar Ezīti”. Sestdien, 30. septembrī, norisināsies projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens, kur ikvienam interesentam ir iespēja pievienoties līdz pat 15 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Šis ir nozīmīgs pārgājiena posms, jo Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos.