UPES IR DABAS DZĪVĪBAS RITĒJUMS

Ja ritējums tiek iztraucēts vai apgrūtināts, zūd dabā noteiktais līdzsvars. Līdzīgi kā cilvēka asinsrite nodrošina veselīgu organisma stāvokli, tāpat upes rada dzīvu ekosistēmu. Tādēļ Mangaļi uzsāk iniciatīvu, apņemoties ilgtermiņā rūpēties par Latvijas upju ūdens kvalitātes uzlabošanu un iedzīvotāju izpratnes veicināšanu.

Mangaļu vērtība ir kvalitatīvs, minerālsāļiem bagāts minerālūdens, un Mangaļi iestājas par tīrām un sakoptām Latvijas upēm! 

Vairāk par projektu

Jaunumi

Jaunumi

Atbalstot Zemes stundas aicinājumu, projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros tiks  nojaukti divu upju aizsprosti un atjaunoti zivju migrēšanas ceļi Lasīt vairāk

Atbalstot Zemes stundas aicinājumu, projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros tiks nojaukti divu upju aizsprosti un atjaunoti zivju migrēšanas ceļi

Jau šo sestdien, 25. martā, norisināsies pasaulē vērienīgākā vides akcija – Zemes stunda kas nav tikai viena stunda gadā, kurā simboliski tiek izslēgta gaisma, bet ir arī aicinājums uz aktīvu un atbildīgu rīcību planētas labā ilgtermiņā. Projekts “Par tīrām upēm!”, ko īsteno minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu, iesaistoties Zemes stundas aicinājumā, turpina rūpēties par Latvijas upju ekosistēmas atjaunošanu un uzlabošanu. Un šogad, projekta trešajā darbības gadā, tiks pārbūvēta Sveķupes caurteka Gaujas Nacionālā parka teritorijā un nojaukts Bejas dambis Alūksnes pusē.

Upju un citu ūdenstilpju aizaugšana veicina dzīvo radību bojāeju un piekrastu iznīcību_copy Lasīt vairāk

Upju un citu ūdenstilpju aizaugšana veicina dzīvo radību bojāeju un piekrastu iznīcību

Pēdējo 100 gadu laikā Baltijas jūras unikālā ekosistēma kļuvusi par barības vielām pārsātinātu, eitrofu vidi un Latvijā eitrofikācija ir ļoti liela problēma upēs, ezeros un jūrā. Tāpēc minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina iedzīvotājus vērst uzmanību saviem ikdienas paradumiem, kas veicina ūdenstilpju aizaugšanu un degradēšanu. Nerūpējoties par upju un citu ūdenstilpju stāvokli, rodas apdraudējums zvejniecības nozarei, zivis un citas ūdenī mītošās dzīvās radības nevar pilnvērtīgi dzīvot, tiek veicināts arī tas, ka nākotnē cilvēki nevēlēsies pavadīt laiku pludmalēs, jo ūdenstilpes būs aizaugušas.

74% Latvijas iedzīvotāju nezina, kur ziņot par pamanīto upju piesārņojumu_copy Lasīt vairāk

74% Latvijas iedzīvotāju nezina, kur ziņot par pamanīto upju piesārņojumu

74% respondentu nezina, kam ziņot par upju piesārņojumu – par to liecina minerālūdens zīmola “Mangaļi” veiktā aptauja . Tāpēc Pasaules Dabas Fonda eksperti projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros ir apkopojuši informāciju, kādos gadījumos un kur ziņot, ja tiek novērotas problēmsituācijas upēs vai to krastos.

Karte

Cilvēka vai dabas radītie aizsprosti, par kuriem ziņojuši iedzīvotāji un kas apgrūtina vai traucē upju tecējumam, nodarot kaitējumu kopējai Latvijas upju ekosistēmai.

Karte

Cilvēka vai dabas radītie aizsprosti, par kuriem ziņojuši iedzīvotāji un kas apgrūtina vai traucē upju tecējumam, nodarot kaitējumu kopējai Latvijas upju ekosistēmai.

Bijušās hidroelektrostacijas dambis uz Vaives upes

Caurteka uz Gosupes

Koku sagāzumi Vesetas upē

Staiceles dambis uz Salacas

Dzelzceļa tilts ar caurteku uz Siliņupītes

Ropažu dambis uz Lielās Juglas

Cilvēka veidots aizsprosts dīķsaimniecības vajadzībām uz Rēzeknes upes


Bejas dambis uz Alūksnes upes

Nefunkcionējošs dambis, kurā patlaban nenotiek nekāda veida saimnieciskā darbība. Pēc šī dambja likvidēšanas upe tiktu atvērta visas ūdens dzīvības migrācijai.


Caurteka uz Sveķupītes netālu no ietekas Lenčupē, kas ietek Gaujā

Caurteka ir pārāk sekla, tādēļ arī tā ir zivīm nepārvarama. Caurteku padziļinot, upe tiktu atvērta gan ceļotājzivju, gan pārējo zivju sugu migrācijai. Sveķupīte atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā un tās augštecē atrodamas vērtīgas taimiņa nārsta teritorijas.


Caurteka uz Pietēnupes pie ietekas Lielajā Juglā, kas caur Pierīgas ezeriem ietek Rīgas jūras līcī

Zivīm nepārvarama caurteka, kura padara visu upes augšteci tām nepieejamu, tādējādi radot nelabvēlīgu ietekmi uz kopējo upes ekosistēmu un zivju populāciju.

 

Piesaki objektu!

Iesaisties arī Tu, palīdzot uzlabot Latvijas upju tecējumu! Ja esi pamanījis kādu aizsprostu, piesaki to!

Piesaki objektu!

Iesaisties arī Tu, palīdzot uzlabot Latvijas upju tecējumu! Ja esi pamanījis kādu aizsprostu, piesaki to!

Šī lauka aizpildīšana ir obligāta
Šī lauka aizpildīšana ir obligāta
Šī lauka aizpildīšana ir obligāta
Pievienot fotogrāfiju
Šī lauka aizpildīšana ir obligāta