Jaunumi

Unikāla iespēja pievienoties projekta “Par tīrām upēm!” noslēdzošajā pārgājienā gar Bejas dambi, kurš projekta ietvaros tiek nojaukts

Minerālūdens zīmols “Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds šogad projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros kopā ar kafejnīcu tīkla “Ezītis Miglā” atbalstu organizē izglītojoši aktīvu bezmaksas pārgājienu ciklu “Gar tīrām upēm ar Ezīti”. Sestdien, 30. septembrī, norisināsies projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens, kur ikvienam interesentam ir iespēja pievienoties līdz pat 15 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Šis ir nozīmīgs pārgājiena posms, jo Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos. Pieteikties noslēdzošajam pārgājienam “Gar tīrām upēm ar Ezīti’’ līdz 28. septembrim ir iespējams ŠEIT.


Projekta ‘‘Par tīrām upēm!‘‘ mērķis ir censties uzlabot upju ekosistēmu kvalitāti un migrējošo zivju populācijas, tieši tādēļ 2021. gadā projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti izvēlējās 10 šķēršļus, kas būtiski apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana būs solis Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai nākotnē. Viens no šiem identificētajiem nojaucamajiem objektiem ir Bejas dambis. Dambja nojaukšana ir būtiska, jo pēc tā likvidēšanas tiks atjaunota upes plūsma, kas nodrošinās barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanos. Alūksnes upe ir 24 km gara un tā savienojas ar Pededzi, kurā mīt tādas zivis kā foreles. Pēc šķēršļa nojaukšanas Bejas upē tiek atbrīvoti apmēram 20 km, kur šīs zivis varēs migrēt.


Dodies iepazīt ainavisko Latvijas dabu pastaigā gar upju krastiem!

30. septembrī dalībnieki ir aicināti pulcēties pie Bejas pamatskolas, kur tiks uzsākts 15 km garais pārgājiens. Kopā ar Pasaules Dabas Fonda pārstāvjiem - ekspertēm Magdu Jentgenu un Undīni Laugali, kā arī saldūdens pētnieku Māri Liepiņu, dalībnieki dosies līdz Bejas upei, nonākot līdz pārgājiena galvenajam apskates punktam – Bejas dambim. Dalībniekiem būs iespēja apskatīties, kā izskatās aizsprosts no apakšas, un doties uz aizsargājamo teritoriju Bejas meži”, kas ir nozīmīga vecu egļu aizsargāšanai. Kā arī pārgājiena laikā eksperti dalīsies ar to, kāpēc upju ekosistēmas atjaunošana un saglabāšana ir nozīmīga.


Pirmais cikla pārgājiens notika 29. aprīlī. Tā dalībniekiem bija iespēja doties 7 km garā pastaigā, kopīgi sakopjot Lielās Juglas krastus. Cilvēku izrādītā interese par pirmo projekta pārgājiena posmu bija ļoti liela – pārgājienā devās 34 dabas mīļotāji. Toties otrais pārgājiens norisinājās 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam bija iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms bija unikāls, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām.

 

Dalīties:

Vairāk

Gandrīz trešdaļa iedzīvotāju pēc atpūtas dabā nesavāc atkritumus aiz sevis_copy Lasīt vairāk

Gandrīz trešdaļa iedzīvotāju pēc atpūtas dabā nesavāc atkritumus aiz sevis

26% Latvijas iedzīvotāju pēc atpūtas dabā nesavāc atkritumus aiz sevis – par to liecina minerālūdens zīmola “Mangaļi” veiktā aptauja . Projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros eksperti no Pasaules Dabas Fonda uzsver, ka atkritumi dabā ne tikai rada nepatīkamu ainavu, bet tie var kļūt par nāvējošu slazdu dzīvām radībām.

Sabiedrībā zināmi dabas entuziasti atklāj “Par tīrām upēm!” trešo projekta gadu_copy Lasīt vairāk

Sabiedrībā zināmi dabas entuziasti atklāj “Par tīrām upēm!” trešo projekta gadu

Piektdien, 28. aprīlī, mājīgajās Tallinas ielas kvartāla ‘’Ezītis Miglā’’ kafejnīcas telpās tika oficiāli atklāts minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonda projekta ’’Par tīrām upēm!’’ trešais darbības gads. Pasākuma laikā tika pievērsta uzmanība Latvijas upju ūdens kvalitātei un tās ekosistēmas aizsardzībai un atjaunošanai, kā arī stāstīts par līdz šim paveikto divos projekta darbības gados, kā arī pārstāvji iezīmēja, kas ir galvenās prioritātes, ko plānots realizēt šogad. Pasākumā savu atbalstu projektam ierādās izrādīt projekta draugs, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, kā arī TV personība Lelde Ceriņa, dziedātājas Aminata un Aija Andrejeva, radio personība Toms Grēviņš, kuri ir šī projekta vēstneši.