Jaunumi

Noslēdzies projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiena cikls “Gar tīrām upēm ar Ezīti”: trešajā pārgājienā dalībniekiem bija vienreizēja iespēja doties aplūkot Bejas dambi, ko projekta ietvaros nojauc

Pagājušo sestdien, 30. septembrī, norisinājās projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens. Dalībniekiem bija unikāla iespēja doties gandrīz 14 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Kā iepriekš tika minēts, tad šis pārgājiena posms bija īpašs ar to, ka Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos. Izrādītā interese par pārgājienu bija salīdzinoši liela – kopā piedalījās 30 dabas entuziasti.
 

Projekta ‘‘Par tīrām upēm!‘‘ mērķis ir censties uzlabot upju ekosistēmu kvalitāti un migrējošo zivju populācijas, tieši tādēļ 2021. gadā projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti izvēlējās 10 šķēršļus, kas būtiski apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana būs solis Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai nākotnē. Viens no šiem identificētajiem nojaucamajiem objektiem ir Bejas dambis. Dambja nojaukšana ir būtiska, jo pēc tā likvidēšanas tiks atjaunota upes plūsma, kas nodrošinās barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanos. Alūksnes upe ir 24 km gara un tā savienojas ar Pededzi, kurā mīt tādas zivis kā foreles. Pēc šķēršļa nojaukšanas Bejas upē tiek atbrīvoti apmēram 20 km, kur šīs zivis varēs migrēt.

 

Dalībniekiem bija iespēja kopā ar Pasaules Dabas Fonda ekspertēm Magdu Jentgenu un Undīni Laugali doties gandrīz 14 km garā pastaigā gar Beju Alūksnē. Pārgājiens sākās pie Bejas pamatskolas, tālāk dalībnieki devās līdz Bejas upei, nonākot līdz pārgājiena galvenajam apskates punktam – Bejas dambim. Dalībniekiem bija unikāla iespēja apskatīt Bejas dambi vēl tā nojaukšanas otrajā fāzē. Apskatot pasakaino Bejas upi, dalībnieki devās iepazīt tuvāk meža biotopu aizsargājamā Natura 2000 teritorijā “Bejas meži”.

 

Šogad projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ietvaros minerālūdens zīmols ‘’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds kopā ar jauniešu iemīļoto restorānu tīklu ’’Ezītis Miglā’’ organizēja 3 pārgājienu ciklus ’’Gar tīrām upēm ar Ezīti’’ ar mērķi aktīvā veidā izzināt vairāk par upju ekosistēmas pašreizējo stāvokli un veidiem, kā uzlabot situāciju. Pirmais cikla pārgājiens notika 29. aprīlī. Tā dalībniekiem bija iespēja doties 7 km garā pastaigā, kopīgi sakopjot Lielās Juglas krastus. Cilvēku izrādītā interese par pirmo projekta pārgājiena posmu bija ļoti liela – pārgājienā devās 34 dabas mīļotāji. Toties otrais pārgājiens norisinājās 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam bija iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms bija unikāls, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta “Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām.

 

Dalīties:

Vairāk

74% Latvijas iedzīvotāju nezina, kur ziņot par pamanīto upju piesārņojumu_copy Lasīt vairāk

74% Latvijas iedzīvotāju nezina, kur ziņot par pamanīto upju piesārņojumu

74% respondentu nezina, kam ziņot par upju piesārņojumu – par to liecina minerālūdens zīmola “Mangaļi” veiktā aptauja . Tāpēc Pasaules Dabas Fonda eksperti projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros ir apkopojuši informāciju, kādos gadījumos un kur ziņot, ja tiek novērotas problēmsituācijas upēs vai to krastos.

 Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm - projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtā gada ietvaros plāno nojaukt vienu no tām Lasīt vairāk

Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm - projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtā gada ietvaros plāno nojaukt vienu no tām

Piektdien, 23. februārī, Dabas aizsardzības pārvaldes telpās Siguldā oficiāli tika atklāts minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonda upju ekosistēmu atjaunošanas iniciatīvas ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtais darbības gads Open Rivers Programme finansētā projekta ’’Nepārvaramo caurteku kartēšana ekoloģiski augsti prioritārajā Gaujas baseinā’’ noslēguma pasākuma ietvaros. Pasākuma laikā tika pievērsta uzmanība Latvijas upju ūdens kvalitātei un to ekosistēmu atjaunošanai. Pārstāvji kopā ar zinātniekiem prezentēja aktuālos Gaujas baseina kartēšanas rezultātus, kuros tika identificētas 98 problemātiskas caurtekas, no kurām 20 tiek izvirzītas pārbūvei tuvāko gadu laikā. Pirmo no tām plāno pārbūvēt projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ietvaros jau šogad. Kā arī pasākumā savu atbalstu projektam ieradās izrādīt projekta lieldraugs, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, ar kuru pagājušajā gadā tika uzsākta sadarbība.