Jaunumi

Noslēdzies projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiena cikls “Gar tīrām upēm ar Ezīti”: trešajā pārgājienā dalībniekiem bija vienreizēja iespēja doties aplūkot Bejas dambi, ko projekta ietvaros nojauc

Pagājušo sestdien, 30. septembrī, norisinājās projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens. Dalībniekiem bija unikāla iespēja doties gandrīz 14 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Kā iepriekš tika minēts, tad šis pārgājiena posms bija īpašs ar to, ka Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos. Izrādītā interese par pārgājienu bija salīdzinoši liela – kopā piedalījās 30 dabas entuziasti.
 

Projekta ‘‘Par tīrām upēm!‘‘ mērķis ir censties uzlabot upju ekosistēmu kvalitāti un migrējošo zivju populācijas, tieši tādēļ 2021. gadā projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti izvēlējās 10 šķēršļus, kas būtiski apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana būs solis Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai nākotnē. Viens no šiem identificētajiem nojaucamajiem objektiem ir Bejas dambis. Dambja nojaukšana ir būtiska, jo pēc tā likvidēšanas tiks atjaunota upes plūsma, kas nodrošinās barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanos. Alūksnes upe ir 24 km gara un tā savienojas ar Pededzi, kurā mīt tādas zivis kā foreles. Pēc šķēršļa nojaukšanas Bejas upē tiek atbrīvoti apmēram 20 km, kur šīs zivis varēs migrēt.

 

Dalībniekiem bija iespēja kopā ar Pasaules Dabas Fonda ekspertēm Magdu Jentgenu un Undīni Laugali doties gandrīz 14 km garā pastaigā gar Beju Alūksnē. Pārgājiens sākās pie Bejas pamatskolas, tālāk dalībnieki devās līdz Bejas upei, nonākot līdz pārgājiena galvenajam apskates punktam – Bejas dambim. Dalībniekiem bija unikāla iespēja apskatīt Bejas dambi vēl tā nojaukšanas otrajā fāzē. Apskatot pasakaino Bejas upi, dalībnieki devās iepazīt tuvāk meža biotopu aizsargājamā Natura 2000 teritorijā “Bejas meži”.

 

Šogad projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ietvaros minerālūdens zīmols ‘’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds kopā ar jauniešu iemīļoto restorānu tīklu ’’Ezītis Miglā’’ organizēja 3 pārgājienu ciklus ’’Gar tīrām upēm ar Ezīti’’ ar mērķi aktīvā veidā izzināt vairāk par upju ekosistēmas pašreizējo stāvokli un veidiem, kā uzlabot situāciju. Pirmais cikla pārgājiens notika 29. aprīlī. Tā dalībniekiem bija iespēja doties 7 km garā pastaigā, kopīgi sakopjot Lielās Juglas krastus. Cilvēku izrādītā interese par pirmo projekta pārgājiena posmu bija ļoti liela – pārgājienā devās 34 dabas mīļotāji. Toties otrais pārgājiens norisinājās 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam bija iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms bija unikāls, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta “Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām.

 

Dalīties:

Vairāk

Uzsākta iniciatīva “Par tīrām upēm!” Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai Lasīt vairāk

Uzsākta iniciatīva “Par tīrām upēm!” Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai

Tikai trešdaļa (33%) Latvijas upju ir augstā un labā ekoloģiskajā kvalitātē , tāpēc dabīgā minerālūdens zīmols Mangaļi ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu uzsāk ilgtermiņa projektu “Par tīrām upēm!”, kurā rūpēsies par Latvijas upju tīrības un tecējuma uzlabošanu. Projekta sākumā tiks iegūta informācija par dabīgi vai mākslīgi izveidotiem aizsprostiem Latvijas upēs, un veikts vides pētījums ar Pasaules Dabas Fonda ekspertu iesaisti, lai izvērtētu šo aizsprostu ietekmi uz dabu. Latvijas upju ekosistēmas uzlabošana plānota vairāku gadu garumā, taču upju izpētes un sabiedrības izglītošanas posms tiek uzsākts jau šogad.

Projektā Lasīt vairāk

Projektā "Par tīrām upēm" pieteikti gandrīz 70 aizsprosti uz Latvijas upēm

Pateicoties sabiedrības iesaistei, minerālūdens zīmola Mangaļi projekta “Par tīrām upēm” ietvaros apkopoti teju 70 aizsprosti, kas atrodas uz Latvijas upēm. No tiem Pasaules Dabas Fonda eksperti izvērtējušu un atlasījuši 10 aizsprostus, kas apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana tuvākajā nākotnē būtu nozīmīga Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai.