Jaunumi

Sabiedrībā zināmi dabas entuziasti atklāj “Par tīrām upēm!” trešo projekta gadu

Piektdien, 28. aprīlī, mājīgajās Tallinas ielas kvartāla ‘’Ezītis Miglā’’ kafejnīcas telpās tika oficiāli atklāts minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonda projekta ’’Par tīrām upēm!’’ trešais darbības gads. Pasākuma laikā tika pievērsta uzmanība Latvijas upju ūdens kvalitātei un tās ekosistēmas aizsardzībai un atjaunošanai, kā arī stāstīts par līdz šim paveikto divos projekta darbības gados, kā arī pārstāvji iezīmēja, kas ir galvenās prioritātes, ko plānots realizēt šogad. Pasākumā savu atbalstu projektam ierādās izrādīt projekta draugs, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, kā arī TV personība Lelde Ceriņa, dziedātājas Aminata un Aija Andrejeva, radio personība Toms Grēviņš, kuri ir šī projekta vēstneši. 

Jau trešo gadu ’’Mangaļi’’ kopā ar Pasaules Dabas Fondu turpina izglītot sabiedrību par kritiski zemo upju ekoloģisko stāvokli un veidiem, kā situāciju kopīgi varam uzlabot un kāpēc gan mākslīgi veidotu, gan dabīgi veidotu upju aizsprostu nojaukšana vai pārbūve ir vitāli nepieciešama. Pateicoties sabiedrības iesaistei, projekta “Par tīrām upēm!” pirmajā darbības gadā (2021. gadā), tika apkopota informācija par dabiski vai mākslīgi izveidotiem aizsprostiem Latvijas upēs, kā arī veikts vides pētījums ar Pasaules Dabas Fonda ekspertu iesaisti, lai izvērtētu šo aizsprostu ietekmi uz dabu. Kopumā tika saņemti 70 ziņojumi par dažādiem upju aizsprostiem, no tiem – 10 aizsprosti* tika identificēti kā prioritāri nojaucami, jo tie nodara nopietnu kaitējumu Latvijas upju ekosistēmai.

 

‘’Cido Grupa’’ kā uzņēmums apzinās savu ietekmi uz apkārtējo vidi, tāpēc viens no mūsu ilgtspējas mērķiem, kas jau pārtapis reālā darbībā ir ieguldījums ne tikai videi draudzīga iepakojuma ražošanā no otrreizēji pārstrādātiem materiāliem, CO2 gāzu emisiju samazināšana un citas ilgtspējas darbībās, bet arī līdzdalība dabas aizsardzībā un dabas resursu atjaunošanas iniciatīvās. Esam ārkārtīgi pateicīgi, ka “Par tīrām upēm!” projekta ietvaros sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu mums ir unikāla iespēja kopā spert taustāmus soļus un radīt nozīmīgu ietekmi mūsu zemes, dabas un ūdens avotu atjaunošanā un saglabāšanā,’’ stāsta Ilze Auziņa-Grabeca, SIA “Cido Grupa” mārketinga vadītāja.

 

Latvijā uz upēm ir vairāk nekā 1200 aizsprostu, un mūsu kopīgais mērķis šī projekta ietvaros ir no tiem atbrīvoties, lai atjaunotu upju dabisko tecējumu. Šogad, projekta trešajā norises gadā, vasaras vidū, plānots pārbūvēt Sveķupes caurteku Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kuras augštecē atrodamas vērtīgas taimiņa nārsta teritorijas, un nojaukt Bejas dambi uz Alūksnes upes, kurā patlaban nenotiek nekāda veida saimnieciskā darbība. Aizsprostam nav ne funkcionāla, ne finansiāla pamata, taču pēc tā likvidēšanas tiks nodrošināta barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanās.

 

’’Latvijā ir 12 500 upju un to kopgarums ir vairāk nekā 37 000 km. Upēm ir būtiska nozīme, jo tā ir vielu un enerģijas aprite, kā arī tās ir pārvietošanās koridors vairākiem tūkstošiem sugu. Tomēr vairāku gadu laikā upju stāvoklis ir tikai pasliktinājies. Latvijā tikai trešdaļa no upēm ir labā un kvalitatīvā stāvoklī. Kopumā Latvijā ir 1200 aizsprostu un šķēršļu uz upēm, kas būtiski ierobežo zivju migrācijas. Priecājos, ka pie mums pirms trīs gadiem vērsās minerālūdens zīmols ’’Mangaļi’’, lai kopā radītu projektu ’’Par tīrām upēm!’’ un pievērstu pastiprinātāku uzmanību upju ekosistēmas aizsardzībai un atjaunošanai,’’ komentē Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda vadītājs.

 

’’Šis projekts zīmolam ‘’Mangaļi’’ ir ļoti īpašs, un mums ir liels prieks, ka šī iniciatīva uzrunā un mēs varam veidot sadarbības ar jauniem projekta draugiem, no kuriem viens ir arī grafiti mākslinieks Kiwie. Tas, kas taps šī projekta ietvaros un par prieku visiem dabas draugiem – lai paliek vēl noslēpumā, bet drīzumā to uzzināsiet! Priecājamies par mūsu esošajiem projekta vēstnešiem, kā arī par brīnišķīgajām dāmām, kuras pievienojušas vēstnešu komandai – dziedātāju Aminatu un dabas entuziasti un satura veidotāju Sibilli Billi,’’ saka Estere Ermale, minerālūdens zīmola ‘’Mangaļi’’ vadītāja un projekta ‘’Par tīrām upēm!’’ virsvadītāja.

 

Par projekta lieldraugu ir kļuvis Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, kas ir savu atpazīstamību pasaules mērogā ieguvis ar radīto tēlu “Fat Monster” (“Resnais briesmonis”), ko jau kopš 2006. gada var sastapt gan Rīgas ielās, gan citviet pasaulē. To, ko Kiwie radīs projekta ‘’Pa tīrām upēm!’’ ietvaros, atklāsim vasaras sākumā.

 

’’Projektam radītie dizaini viennozīmīgi būs interesanti! Tie atspoguļos ideoloģiju par radošu problēmu risināšanu. Izstrādātajiem dizainiem būs ļoti dziļš un laikmetīgs koncepts, kas būs aktuāls pat pēc vairākiem gadiem,’’ saka Kiwie, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks.

 

Šogad par projekta “Par tīrām upēm!” sadarbības draugu ir kļuvis arī jauniešu iemīļotais kafejnīcu tīkls “Ezītis Miglā”, kurš kopā ar Pasaules Dabas Fondu un minerālūdens zīmolu “Mangaļi” gar Latvijas upēm organizēs pārgājienu ciklu “Gar tīrām upēm ar Ezīti”, lai veicinātu izpratni par dabas resursu atjaunošanu un aicinātu sabiedrību iesaistīties upju ekosistēmas atjaunošanā. Pirmais pārgājiens notiks jau rīt, 29. aprīlī. Pārgājiena dalībniekiem būs iespēja doties 7 km garā pastaigā gar Lielo Juglu kopā ar Pasaules Dabas Fonda ekspertiem. Toties nākamie pārgājieni ir plānoti vasaras vidū un rudens sākumā.

 

’’Esam patiesi gandarīti, ka varam būt daļa no projekta ’’Par tīrām upēm!’’, un kopā ar minerālūdens zīmolu ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fondu iesaistīties dabas aizsardzības aktivitātēs. Ikdienā mūs lielākā sabiedrības daļa atpazīst kā Latvijas bāru un kafejnīcu tīklu, kurā satikties ar draugiem un ļauties atpūtai, taču varam lepni teikt, ka, piedaloties un pašiem rīkojot dažādas dabas mīlēšanas, aizsardzības un atjaunošanas iekšējas un publiskas aktivitātes, esam kļuvuši arī par dabas izglītošanas vēstnešiem. ’’Ezītis Miglā’’ mīl dabu, kā nekā tajā dzīvo eži un viņu draugi, tādēļ uzskatām, ka mūsu pienākums ir  darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai ežu un citu dabas iemītnieku mājvieta netiek postīta vai iznīcināta,’’ saka Lauris Streņģe, “Ezītis Miglā” līdzīpašnieks.

 

*Papildus jau minētajiem aizsprostiem, projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti atlasīja arī Ropažu dambi uz Lielās Juglas, cilvēka radītu aizsprostu dīķsaimniecības vajadzībām uz Rēzeknes upes, dzelzceļa tiltu ar caurteku uz Siliņupītes, Staiceles dambi uz Salacas, koku sagāzumus Vesetas upē, caurteku Gosupes upē, bijušās hidroelektrostacijas dambi uz Vaives upes. Aizsprostus plānots nojaukt pa vienam aizsprostam gadā. 

 

 

Jaunākā informācija:

www.facebook.com/MineraludensMangali/ 
www.instagram.com/mangali_udens/

  

Dalīties:

Vairāk

Grupa Carnival Youth aicina uz dabai draudzīgu atpūtu pie ūdens Lasīt vairāk

Grupa Carnival Youth aicina uz dabai draudzīgu atpūtu pie ūdens

Grupas “Carnival Youth” puiši šovasar iesaistījušies minerālūdens zīmola “Mangaļi” iniciatīvā “Par tīrām upēm!” un aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju izturēties atbildīgi, uzturoties un atpūšoties ūdens tuvumā. Aicinājums ir arī ziņot par pamanītiem jebkāda veida aizsprostiem, kas apgrūtina vai traucē upes tecējumu, dodoties uz mājaslapu www.partiramupem.lv.

Toms Grēviņš iepazīst dabai draudzīgu aktīvo atpūtu Lasīt vairāk

Toms Grēviņš iepazīst dabai draudzīgu aktīvo atpūtu

Projekta “Par tīrām upēm!” vēstnešu pulku papildinājis arī TV un radio personība Toms Grēviņš. Viņš kopā ar minerālūdens zīmolu “Mangaļi” un Pasaules Dabas fondu aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kurš pamanījis uz vietējām upēm jebkāda veida aizsprostu, kas apgrūtina vai traucē upes tecējumu, ziņot par to mājaslapā www.partiramupem.lv.