Jaunumi

Otrajā projekta “Par tīrām upēm!” pārgājienā “Gar tīrām upēm ar Ezīti” dalībnieki devās uz Sveķupes caurteku, kurā veikta pirmā upju aizsprosta pārbūve

29. jūlijā tika veiksmīgi aizvadīts otrais projekta ’’Par tīrām upēm!’’ rīkotais pārgājiens ’’Gar tīrām upēm ar Ezīti’’, ko organizē minerālūdens zīmols ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds kopā ar ’’Ezītis Miglā’’. Cilvēku izrādītā interese par otro projekta pārgājiena posmu bija liela – pārgājienā devās 23 dabas mīļotāji.

Šogad par projekta "Par tīrām upēm!" sadarbības draugu ir kļuvis jauniešu iemīļotais kafejnīcu tīkls "Ezītis Miglā", kurš kopā ar Pasaules Dabas Fondu un minerālūdens zīmolu "Mangaļi" organizēs pārgājienus gar Latvijas upēm, lai kopīgiem spēkiem veicinātu sabiedrības izpratni par dabas resursu atjaunošanu un aicinātu iesaistīties upju ekosistēmas atjaunošanā.

Dabas entuziastiem bija iespēja kopā ar Pasaules Dabas Fonda eksperti Magdu Jentgenu un pētnieku Māri Liepiņu doties 8 km garā pastaigā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms bija unikāls un nozīmīgs, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta "Par tīrām upēm!" upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām. 

Projekta “Par tīrām upēm!’’ galvenais mērķis ir censties uzlabot upju ekosistēmu un migrējošo zivju populācijas, tieši tādēļ 2021. gadā projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti izvēlējās 10 aizsprostus, kas būtiski apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana būs nozīmīgs solis Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai nākotnē. Sveķupes caurteka bija viens no šiem aizsprostiem, un šī gada jūlija sākumā projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros šī caurteka tika pārbūvēta. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bija nepieciešams veikt pārbūvi – uz upes atradās sena, problemātiskā caurteka. Kā zināms, Sveķupe ir Lenčupes/Gaujas pieteka, kurā ir brīva migrācija zivīm no jūras līdz pašai upei. To pārbūvējot, tika atbrīvoti aptuveni četri kilometri upes, kas iepriekš nebija pieejami migrējošajām zivīm un citiem dzīviem organismiem.

Noslēdzošais projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiens norisināsies jau septembrī Alūksnē, gar Bejas dambi. Septembra sākumā tiks izziņota pieteikšanās pārgājienam.

Jaunākā informācija:

www.partiramupem.lv

www.facebook.com/MineraludensMangali/

www.instagram.com/mangali_udens/

 

 

Dalīties:

Vairāk

Pirmo reizi Latvijā tiks nojaukts upes aizsprosts_copy Lasīt vairāk

Pirmo reizi Latvijā tiks nojaukts upes aizsprosts

Uzlabojot Latvijas upju ekosistēmu, Pasaules Dabas Fonds kopā ar minerālūdens zīmolu “Mangaļi” iniciatīvas “Par tīrām upēm” un “Open Rivers Programme” ietvaros nojauks pirmo upju aizsprostu Latvijā – Bejas dambi, kas atrodas uz Alūksnes upes. Kā viens no problemātiskākajiem aizsprostiem Latvijā šis dambis tika identificēts, pateicoties sabiedrības iesaistei aizvadītajā gadā, kad tika aizsākts projekts “Par tīrām upēm”. Pēc aizsprosta nojaukšanas tiks organizēti arī sakopšanas darbi, kurā iedzīvotāji tiks aicināti iesaistīties, lai kopīgi parūpētos par tīrības un brīvā tecējuma atjaunošanu upē.

Sabiedrībā zināmas personas, ministriju pārstāvji kopā ar Pasaules Dabas Fondu piedalās unikālā projekta “Par tīrām upēm!” zemūdenes ekspedīcijā_copy Lasīt vairāk

Sabiedrībā zināmas personas, ministriju pārstāvji kopā ar Pasaules Dabas Fondu piedalās unikālā projekta “Par tīrām upēm!” zemūdenes ekspedīcijā

Jau trešo gadu pēc kārtas, laika periodā no pavasara līdz rudens sākumam tiek organizētas dažādas projekta “Par tīrām upēm!” aktivitātes, ko 2021. gadā aizsāka minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu, ar mērķi iesaistīties un ilgtermiņā rūpēties par Latvijas upju ekosistēmu atjaunošanu un uzlabošanu. Projekta ietvaros arvien tiek meklēti jauni veidi, kā iesaistīt sabiedrību problēmas risināšana un piesaistīt uzmanību kritiskajam stāvoklim, kādā atrodas Latvijas upju ūdens ekoloģiskā kvalitāte un bioloģiskā daudzveidība. Tieši tāpēc, 19. jūnijā Slokas dolomīta karjerā tika rīkota pirmā zemūdens ekspedīcija, lai padziļinātāk ielūkotos mūsu ūdenstilpju "iekšpusē”.